ZOOROPE
Európa  állatkertjei

ZOOlogical  Gardens  of  EuROPE

 

ÁLTALÁNOS JELLEMZÉS ÉS AZ ATLASZ SZÍNHÁZ

 

WILDLANDS Adventure Zoo Emmen I.

 

 

Írta: SVÁBIK KRISZTIÁN

2021

 

Fényképezte: SVÁBIK KRISZTIÁN és MAARTEN DE RUITER

2017-2019

 

Feltöltve: 2021. március 18.

 

 

Általános jellemzés

 

 

 

„Újjászületés”

 

 

Habár a régi emmeni állatkert fénykorát élte az 1990-es években, az évtized utolsó éveire mégis világossá vált, hogy az Emmen városközpontjában, mintegy 12 hektáron elterülő intézmény területe túl kicsi ahhoz, hogy megfeleljen a modern állattartás összes követelményének. Mivel a bővítés már nem volt lehetséges, 1998-ban új, körülbelül hat hektárt vásároltak a közeli Noordbargeres területén, mely egy gyaloghídon keresztül kapcsolódott az állatkerthez. A 2002-ben megnyílt új területen kialakított dél-amerikai tematikájú bemutatók rendkívűl magas színvonalúak voltak, a későbbiekben azonban ez a terjeszkedés szintén kevésnek bizonyult a jövő terveire vonatkozóan. 2007-ben bejelentették, hogy az Emmeni Állatkert teljes egészében az új területre költözik, amelyet az akkori tervek szerint 40 hektárra bővítenek. 2008-ban született döntés az átépítés tervezéséről, melyek véglegesítésére csak 2010-2011-ben került sor, azonban az új állatkert építéséről szóló hivatalos döntés csak 2012. március 19-én született meg. Erre az időszakra az egykori intézmény látogatószáma már erősen csökkenni kezdett, mivel az állatkert – részben a tervezett áttelepítési tervek miatt – már nem fektetett be a régi terület fejlesztésébe. Az áthelyezési terveket elhalasztották, s a költségvetést módosítva, számos csökkentést hajtottak végre. A 15 évig hivatalát betöltő Henk Hiddingh igazgató távozott az intézmény éléről, és helyére Frankwin van Beers – a Dolfinarium Harderwijk korábbi igazgatója – érkezett, akit az a nehéz feladat várt, hogy az Emmeni Állatkertet ismét virágzó intézménnyé varázsolja.

A 2013-as év nagy mérföldkőnek számított, hivatalosan ez év nyarán – gyakorlatilag azonban csak novemberben – kezdődtek az új állatpark építési munkálatai, melynek „nyitányaként” Frankwin van Beers, korábbi állatkert igazgató, Cees Bijl, Emmen polgármestere és Jacques Tichelaar, Drenthe tartomány királyi biztosa szimbolikusan elültette az első fát a helyszínen. A két és fél évig tartó építkezést követően 2015 decembere és 2016 márciusa között megtörtént a régi állatkert állatállományának új állatparkba történő átszállítása. Bizonyos fajok – a nagyragadozók közül például a tigrisek és leopárdok – tartásáról lemondtak, de mindemellett új fajok egyaránt kerültek a megújult gyűjteménybe.

Végül a fénykorában évente 1,7 millió látogatót fogadó régi Emmeni Állatkert 2015. december 31-én bezárt. 2016. március 18-án az új létesítményt – mely az állatpark mellett „vidámparknak” és színháznak is helyet ad – WILDLANDS Adventure Zoo Emmen néven Vilmos Sándor (teljes nevén Willem-Alexander Claus George Ferdinand) holland király nyitotta meg Emmen városközpontjának másik – mintegy alig fél kilométerrel távolabbi – oldalán. Egy héttel a hivatalos átadást kővetően a nagyközönség számára is megnyíltak az újjászületett intézmény kapui.

Az új állatkert építése mintegy 200 millió euróba került, melyet Emmen önkormányzata, Drenthe tartomány, a holland kormány, valamint különféle bankok és szponzorok finanszíroztak.

 

A WILDLANDS térképe

 

 

Koncepció

 

 

A jelenleg 24 hektáros beépítettségű WILDLANDS – ahol már megegyezés született további nyolc hektáros bővítésről –  hat nagy egységre osztható, melyek „bejárás” szerint a következőek:

 

Atlasz Színház (Atlas Theater)

Iránytű tér (Kompasplein)

Jungola

Serenga

Nortica

Animazia

Az egyben városi színházként is funkcionáló Atlasz Színház kivételével a további öt nagy egység alkotja a tulajdonképpeni állatkertet, illetve, ahogy a későbbiekben definiáljuk majd, élményparkot. A belépőzónaként funkcionáló színházépület elhagyása után a park központi terére, az Iránytű térre érkezünk. A névadó, iránytűt formázó épület – Kompas – egyik fele információs pultként, másik fele kisebb vendéglátóegységként funkicionál. A téren és környékén további teraszos vendéglátóhelyek, étterem, ajándékbolt és színpad is található. A látogatók e centrális kiindulópontból útra kelve érhetik el a WILDLANDS három nagy „éghajlati zónáját”, a Jungola, Serenga és Nortica tematikus bemutató-területeket. Az utolsó nagy egység, az Animazia elnevezésű fedett, beltéri játszóház a Serengában található.

Alapkoncepció tekintetében elsőként fontos tisztázni az intézmény „típusát”. A vidámparki elemekkel egybeszőtt állatparkot „kaland-állatkertnek” vagy divatosabb kifejezéssel témaparknak, illetve élményparknak nevezhetjük, ahol az állatok fontos szerepet töltenek be. A magát hangzatosan a jövő kreativitással és innovatív ötletekkel teli állatparkjának tituláló ambiciózus holland intézmény azonban több kíván(t) lenni „puszta” zoológiai attrakciónál. Az állatkert és vidámpark elemeinek fentebb említett ötvözése kétségkívül nem új ötlet: az Amerikai Egyesült Államokban az 1998-ban átadott floridai Disney's Animal Kingdom Theme Park helyezte új alapokra az élményelemek eme „kombinációját”. Észak-Amerikából továbbá a szintén floridai ZooTampa at Lowry Park (korábban Busch Gardens Tampa Bay), Európából pedig a német ZOOM Erlebniswelt Gelsenkirchen és Erlebnis-Zoo Hannover, a svéd Kolmården Wildlife Park (Kolmårdens Djurpark), a norvég Kristiansand Zoo and Amusement Park (Kristiansand Dyrepark) és az angol Longleat (Longleat Safari & Adventure Park) említhetőek, mint ismertebb élményparkok. Tehát, mint fentiekből láthatjuk, sem világviszonylatban, sem kisebb, európai kitekintésben nem nevezhetjük úttörő innovációnak ezt az intézménytípust, azonban Hollandiában mindenképpen az első élményparknak tekinthetjük a WILDLANDSet.

Az új emmeni park esetében a komplexumot tervező és építő fővállakozó kivitelező a Koninklijke VolkerWessels B.V. holland építőipari vállalkozás volt, a dizájnért pedig a szintén holland Jora Vision vállalat felelt.

Az újjászülető park esetében a korábbi intézménnyel összehasonlítva a szórakoztatás nagyobb szerepet kapott, de emellett törekedtek az oktatás fókuszának megőrzésére egyaránt. Kaland-állatkert lévén a WILDLANDS történetszállal dolgozik és a parkban minden e történeten alapszik. Az oktatás szintén a történetszál köré rendeződve épül fel, melynek mindig van egy aktív komponense, például, szervezett túrák helyett „expedíciókon” vehetnek részt a látogatók. Az új intézmény „küldetésként” határozza meg a kalandos, közös expedíción történő részvételt a gazdag világunk körül, feladatának tekinti a magasfokú élmények biztosítását, az újítást és a „trendképzést”, valamint az egyediség és unikalitás megléte mellett kiemelten fontos szempontként jelentkezik a természet tiszteletének hangsúlyozása. Utóbbi aspektus értlemében az állatjólét feltételeinek minél magasabb szintű megteremtése a cél, amely az új park esetében a terjedelmes, természetes élőhely-replikák létrehozásában érzékelhetőek a legmarkánsabban.

A WILDLANDS három nagy különálló „éghajlati zónát” vagy „klímavilágot” hozott létre, melyeket külön-külön expedíció keretében járhatunk be: a meleg és nedves trópusi, esőerdei élőhelyeket felvonultató Jungolát, a forró és száraz szavannát és sivatagot megjelenítő Serengát, valamint a fagyos sarkvidéket és tajgát bemutató Norticát. E három nagy tematikus bemutatóegység mindegyike saját témával és történetszállal rendelkezik, mely utóbbiban minden esetben egy fiktív karakter jelenik meg „mesélőként”.

A Jungola bemutatórendszere a túlélés és a természettel való összhangban élés alapgondolatára épül. A történetmesélés e zónában megjelenő tematikus karaktere Jungle Jim, a szenvedélyes ornitológus, aki a misztikus Laya Laya madár utáni kutatása során repülőjével lezuhan a dzsungelben, majd ezt követően próbál túlélni a vadonban. Túlélésének záloga a természettel történő együttélés. Jim tábort ver az esőerdőben és folytatja a titokzatos madár felkutatását, melyet már évszazadok óta nem láttak. Arról, hogy kutatónk történetének üzenete miképpen realizálódik a látogatók számára, az aktuális bemutatóegység, a Rimbula csarnok ismertese során olvashatunk majd bővebben.

A Serenga bemutatórendszere a természettel való törődés és természetvédelem alapgondolatára épül. A történetmesélés e zónában megjelenő tematikus karaktere Momma Dunia, mely szuahéli nyelven „Földanyát” jelent. Momma Dunia egy tanzániai asszony volt, aki egész életét az orvvadászok elleni küzdelemre és a természet védelmére fordította. Az itt megjelenő történet szerint egy természetvédelmi területet, a Momma Dunia Nemzeti Parkot hozta létre, amelyet ma utódai gondoznak és tartanak fenn.

A Nortica bemutatórendszere a természet kutatásának alapgondolatára épül, ahol egy, a sarkkörön kutatásokat végző tudóscsoport történetét ismerhetjük meg. A történetmesélés e zónában megjelenő tematikus karaktere itt tehát nem egy személy, hanem a Northern Light Company. Az „Északi Fény Vállalat” kutatói számos épületet emeltek a zord klímájú területen, lemez cölöpök felhasználásával felduzzasztották a tenger jéghideg vizét és erős falat építettek a jegesmedvék öbölben tartására. A Nortica kutatók egy igen speciális járművet – az Arctic 1-est – használják expediciójuk során.

A negyedik nagy egység, az Animazia a „játék a természetben” alapgondolat köré építi fel sajátos témavilágát. A történetmesélés e zónában megjelenő tematikus karakterei Neila, Babu és Kai. Kai egy állatorvos fia, aki két barátjával – Neilaval, a vízilóval és Babuval, a páviánnal – ”mentőklubbot” indított, s velük az Animazia Gyermekszínházában – Neila & Babu Theater – tartott előadásai során találkozhatnak ifjú „rajongóik”. A játszóház a Serenga bemutatóegységben található, így annak a természettel való törődés és természetvédelemre épülő gondolatvilágához idomul „hőseink” fent említett mentőtevékenysége egyaránt, valamint a Serengában a „valódi Neila és Babu”, az az víziló és pávián is megtekinthető a játékbirodalom elhagyása utáni szavannai felfedezőúton.

A gyűjteményi koncepció nem a megszokott állatföldrajzi felosztáson alapszik. A három nagy éghajlati zóna tematikájának – trópusi Jungola, száraz Serenga és fagyos Nortica – megfelelően élőhelyek szerint csoportosítva láthatjuk az állatokat, egyazon éghajlati világon belül így különböző kontinensek fajai jelennek meg az „expedició” során. A gyűjtemény elrendezése szempontjából e nagyfokú flexibilitás lehetőséget ad például az északi és déli félteke hidegégövi fajainak együttes bemutatására a Norticában, de a Serenga száraz világában is egyaránt megjelenik az észak-amerikai préri, az afrikai szavanna és az ázsiai sivatag élővilága egyaránt.

Az állatgyűjtemény faj- és egyedszáma egyaránt folyamatosan növekszik a megnyitás óta, a kezdeti fajszám napjainkra mintegy duplájára nőtt. A jelenlegi mintegy 200 fajból valamivel több, mint 30 szerepel az EEP/ESB (hamarosan már csak EEP) listán, melyek közül számos esetben sikeres tenyésztőként vállal szerepet a park. Ezek közül két faj – a barna teknős (Manouria emys) és a fehérkezű gibbon (Hylobates lar) – tenyészprogramját Emmenből koordinálják.

A gyűjteményi koncepció egy kiemelt jellegzetessége a nagy, természetes csapatméretben tartott fajok bemutatása, mely egyben az egykori intézmény egyik fontos tulajdonságának az „áthagyományozódása” is egyben. Tehát, a vadon nagy csapatlétszámmal jellemezhető fajokat lehetőségekhez mérten a park is természetes szociális struktúrában mutatja be; az alábbiakban lássunk erre példafajokat az aktuális csapatlétszám (és zárójelben az ivararány) feltüntetésével a ZIMS (Zoological Information Management System) 2021 januári adatai alapján: 10 (7.3) indiai elefánt (Elephas maximus indicus), 5 (0.5) nílusi víziló (Hippopotamus amphibius) (2017-es látogatás alkalmával 8 példány), 30 (3.27) impala (Aepyceros melampus melampus), 7 (0.7) kétpúpú teve (Camelus ferus f. bactrianus), 8 (1.7) onager (Equus hemionus onager), 11 (0.11) kaliforniai oroszlánfóka (Zalophus californianus), 16 (8.8) észak-amerikai mosómedve (Procyon lotor), 16 (10.6) szurikáta (Suricata suricatta), 22 (14.8) törpemongúz (Helogale parvula), 103 (0.0.103) feketefarkú prérikutya (Cynomys ludovicianus), 21 (5.16) katta (Lemur catta), 24 (8.16) perui mókusmajom (Saimiri boliviensis peruviensis), 14 (4.9.1) kolumbiai feketefejű pókmajom (Ateles fusciceps rufiventris), 126 (44.82) galléros pávián (Papio hamadryas), 36 (16.19.1) Humboldt pingvin (Spheniscus humboldti). Az említett fajok közül az elefántok, vízilovak, impalák, onagerek, oroszlánfókák, törpemongúzok, prérikutyák, pókmajmok és páviánok csapatai a legnagyobbak közé tartoznak az európai állatkertekben.

 

A nagy, természetes csapatméretben tartott fajok bemutatása a WILDLANDS egyik legfőbb jellegzetessége: a felvételen a 30 egyedet számláló impalacsapat (Aepyceros melampus)  egy része látható © Maarten de Ruiter

Az alapkoncepció tehát tömören a természet – állatok és élőhelyeik – és kultúra – épületek és egyéb kulturális elemek – bemutatása éghajlati övezetenként.

A parkban mintegy 12 állandó vendéglátóegység üzemel, melyek elnevezésükben, dizájnban és ételválasztékban egyaránt az adott éghajlati zónához és annak aktuális tematikájához illeszkednek. A kiemelt vendéglátóhelyek a három étterem: a Travellers’ Taste az Iránytű téren, az Rimbula Restaurant a Jungolában és a Momma’s Restaurant a Serengában, melyek beltéri és kültéri teraszos egységekkel egyaránt rendelkeznek. A további kisebb-nagyobb vendéglátóegységek felsorolására az adott részek ismertetésekor térek ki. Megjegyzendő, hogy forgalmas napokon további „mobil” kiszolgáló vendglátópontok egyaránt üzemelnek parkszerte. A kiszolgáló funkcióhoz tartozik továbbá az intézmény négy ajándékboltja, melyeket az említett nagyobb látogatottságú napokon „ajándékkocsik” üzembe helyezése erősít.

Szakmai kapcsolatok és szerveződés tekintetében érdemes végezetül megemlíteni, hogy a WILDLANDS Adventure Zoo Emmen jelenleg az alábbi hat szakmai szervezet tagságába tartozik:

World Association of Zoos and Aquariums (WAZA)

European Association of Zoos and Aquaria (EAZA)

International Association of Butterfly Exhibitors and Suppliers (IABES)

Nederlandse Vereniging van Dierentuinen (NVD)

International Association of Amusement Parks and Attractions (IAAPA)

Club van Elf

 

 

Oktatás, kutatás és természetvédelem

 

 

Az állatpark látogatóit elsődlegesen tájékoztató táblák segítségével informálják. A Jungolában ez biológus naplójegyzetekkel, a Serengában egy nemzeti park információs tábláival és röpcéduláival, a Norticában pedig úgynevezett csíptetős felírótáblákkal történik. Ezen túlmenően a szakemberek előadásokat, vezetett túrákat és workshop-okat tartanak, a gyerekek „expedíciók” során többet megtudhatnak az állatokról és a természetről, valamint a parkban különféle oktatási kiállítások is kiépítésre kerültek. Ezen kívül az intézmény együttműködik egy 1960-ban alakult holland szervezettel, a Természetoktatási és Fenntarthatósági Intézettel (Instituut voor natuureducatie en duurzaamheid, IVN) az oktatás területén.

A téli hónapokban – illetve novembertől márciusig – a látogatók a WILDLANDS Backstage program keretében a park kulisszái mögé nyerhetnek betekintést vezetett túrák keretében. Mivel télen számos állatfaj sok időt tölt a belső férőhelyén, a résztvevőknek lehetőség adódik kedvenc állataikkal testközelből ismerkedni. A vezetés során különböző állattartó-háttereket, mint például az oroszlánbelsőt, elefánt-, víziló- és szavannaistállót járják be a vendégekkel, de ezek kívül egyéb kiszolgáló és technikai háttér – takarmánykonyha, állatorvosi rendelő, dekoratőr-műhely, napelempark, esővízgyűjtő medence és a „vízgyár” – egyaránt megtekintésre kerül az éppen aktuális útvonal függvényében. A koronavírus-járvány következtében történő zárva tartás végett a Backstage „online változata”, a WILDLANDS Backstage Journaal – az intézmény saját honlapjának hírei közé feltöltött, nagyjából heti rendszerességgel, „Maradjon naprakész a WILDLANDS híreivel” mottóval megjelenő kisfilm-széria – megtekintésével tájékozódhatnak az érdeklődők a park kulisszatitkairól, érdekességeiről és bárminemű történéseiről.

Az oktatási tevékenység fejlesztéseként a WILDLANDS és a holland Természetoktatási Intézet (IVN Natuureducatie) 2020 márciusában együttműködési megállapodást írt alá a következő négy évre, mely az állatpark oktatási partnerévé teszi az említett szervezetet. A cél az, hogy évente mintegy 30.000 diákot vonzzanak a parkba.

Saját kezdeményezésként az intézmény életre hívta a WILDLANDS Természetvédelmi és Oktatási Alapot (WILDLANDS Natuur en Educatie Fonds, WNEF). Az állatparktól elkülönített alapítvány célja a biológiai sokféleségre irányuló oktatás, kutatás, megőrzés és természetvédelem támogatása. Az alapítvány minden pénzét ajándékokból és adományokból, támogatásokból és támogatói hozzájárulásokból és hagyatékokból gyűjti.

Emmenben hosszú hagyománya van a pókmajmok tartásának, 1988 óta 42 születést jegyeztek le összesen. Az intzéményben a kolumbiai feketefejű pókmajmok (Ateles fusciceps rufiventris) 14 fős – így jelenleg Európa második legnagyobb – csapatát láthatjuk a Rimbula csarnok esőerdejének szigetkifutóin. Ehhez illeszkedően a WNEF támogatja az ecuadori Proyecto Washu programot: a projekt elkötelezte magát a másik alfaj, a súlyosan veszélyeztetett barnafejű pókmajom (Ateles fusciceps fusciceps) élőhelyének, a biodiverzitás veszélyeztetett globális központjainak számító úgynevezett hotspot területek közé tartozó ecuadori Chocó trópusi esőerdejének megőrzése mellett 2020 novemberétől 10 évig, valamint oktatási tevékenységet vállal és együttműködést folytat a helyi lakossággal. Tudományos kutatásokat egyaránt végeznek Ecuador legveszélyeztetettebb főemlőseinek megőrzése érdekében. Az erdőirtás és ezzel a pókmajmok élőhelyének csökkenése komoly problémát jelent Ecuador part menti régiójában. Jelenleg pókmajmok csak a Chocó régió északnyugati részén lelhetőek fel. A WNEF adományából származó pénzből a Proyecto Washu tovább dolgozhat ezen állatok újrabeilleszkedéséért. Sok időt fordítanak az esőerdők megőrzésére irányuló üzenet közvetítésére is, s jelenleg a helyi rádió segítségével felhívhatják a figyelmet erre az üzenetre a régió minden távoli közösségében egyaránt.

A WNEF továbbá 2020. szeptember 22-én, a 2011 óta minden évben e napon megtartott orrszarvúak világnapján „World Rhino Day” jelentette be támogatását a Save the Rhino International számára, mely mind az öt orrszarvúfaj Afrika és Ázsia szerte kiépített megőrzési programjait támogató szervezet. A WNEF ígéretet tett arra, miszerint nagyösszegű adománnyal támogatja a 400 km² kiterjedésű dél-afrikai uMkhuze Vadrezervátum (uMkhuze Game Reserve) természetvédelmi tevékenységét az ehhez szükséges felszerelés vásárlásának biztosításával. Az 1912 óta védett területként számon tartott rezervátumban mindkét afrikai orrszarvúfaj megtalálható. A szervezet természetvédelmi munkájáról és erőfeszítéseiről a szavannakifutó mellett található, oktatási központként funkcionáló „Szavanna kunyhó” (Savannelodge) épületében kapnak tájékoztatást a park vendégei.

2021. február 27-én – a jegesmedvék világnapján – bejelentették továbbá, hogy a WNEF támogatja a Polar Bears International nonprofit szervezet munkásságát.

 A park belső szabályozására visszautalva végezetül fontos megjegyezni az oktatás frontvonalán, hogy a WILDLANDS elkötelezetten hozzájárul a jövő füstmentes generációjának támogatásához: néhány éven belül egy dohányzásmentes park létrehozása a cél, aminek legutóbbi lépéskeként ötre csökkentették az izolált dohányzóhelyek számát az intézmény 24 hektáros területén.

 

 

Fenntarthatóság

 

 

Az intézmény elmondása alapján a park napi működtetése szerint szén-dioxid-semleges. Az energiát, a vizet, a nyersanyagokat, valamint a hulladékot is nagyrészt újra felhasználják.

A WILDLANDS minimális vízfogyasztással jellemezhető a zárt ciklusának és különféle szennyvízkezelési módszereinek köszönhetően, mely fenntarthatósági törekvéseinek egyik alappilére. A tervezés és kivitelezés nem mindennapi feladat volt a VolkerWessels és leányvállalatai, a Visser & Smit Hanab, a KWS Infra és a Homij Technische Installaties számára. Tervezés szempontjából a komplex műszaki létesítmény két blokkra osztható: egyrészt víztisztító és energiatermelő telephelyi létesítményekre, másrészt az épületekkel kapcsolatos létesítményekre. Az első egységet a Drenthei Vízipari Társaság (Waterleiding Maatschappij Drenthe, WMD) dolgozta ki, míg a VolkerWessels és leányvállalatai voltak felelősek az épületek technológiájáért, természetesen mindkét fél együttműködött a tervezési szakasz gyakorlati megoldásokká alakításában. A WMD több mint tíz éve részt vesz az emmeri állatkert fenntarthatóbbá tételében. Az állatkert egy kisebb része – beleértve a korábbi pingvinmedencét – már a jelenlegi új területrészen volt. Ezt az új egységet 2002-ben használták a vízfogyasztás jelentős csökkentésére. Az egykori intézmény minden évben mintegy 180.000 m³ ivóvizet használt el, melynek nagyobb része a hatalmas bemutató-medencék vizének kicserélésére fordítódott. Ezt követően a WMD megtervezte a "Vízgyárat" (Waterfabriek), mely egy kiterjedt szennyvíztisztító telep, egyéb üzemegységekkel, mint például az „Élő gép” (Living Machine), ahol a vizet biológiai víztisztító berendezéssel tisztítják, hogy a szennyvíz újra felhasználható legyen. Az extra szűrők közbeiktatása lehetővé tette a szennyvíz újrafelhasználásának magas szintjét, s a zárt ciklusban történő felhasználásnak köszönhetően az évi vízfogyasztás 30.000 m³-re esett vissza. A WILDLANDS és a WMD leányvállalata, a Beta Water az új park nagyszabású építkezését az ivóvízfogyasztás további csökkentésére használta fel, mellyel a ciklus teljessé vált. Az esővizet és a „terepvizet” új helyen gyűjtik össze és két, egyenként 8.000 m³-es esővízgyűjtő medencében tárolják. Ez a puffer biztosítja az elegendő vízmennyiséget eső nélküli időszakokban. A meglévő Vízgyárat kibővítették az új építkezés során a vízfogyasztás minimalizálása érdekében, így jelenleg mindössze évi 10.000 m³ ivóvizet használ az intézmény, mely elsősorban a vendéglátóegységek és ivóvíz-pontok üzemeltetésére fordítódik. A Vízgyár tehercsökkentése céljából további nyolc úgynevezett „dedikált tisztítótelepet” telepítettek, melyek lokális szűrést jelentenek a nyolc nagyobb medencénél, melyek a tengeri teknősök, vidrák, elefántok, vízilovak, a szavanna, a jegesmedvék, fókák és pingvinek bemutatóinál találhatóak. Ez a medencénkénti, dobszűrőkkel történő, alacsony energiafogyasztással járó helyi víztisztítás a nagyobb méretű durva anyagok, például a trágya és a szalma eltávolítására alkalmas, mely eljárás jelentősen megkönnyíti a Vízgyárban történő tényleges tisztítást. Az említett medencék szennyezése természetesen igen eltérő: a legnagyobb „vízszennyezők” a vízilovak, ahol az állatok 700 m³-es medencéjénél a telepített helyi szűrés kapacitása mintegy 2000 m³ óránként.

Az alábbi ábrán látható a WILDLANDS fenntartható vízgazdálkodásának és szennyvízkezelésének sematikus, nem méretarányos ábrája, amely során a parkban keletkező összes szennyvíz újrafelhasználásra kerül. A körív felső részén ábrázolt nyolc – a tengeri teknősök, vidrák, elefántok, vízilovak, a szavanna, a jegesmedvék, fókák és pingvinek bemutatóinál található – nagyméretű medence szennyvize, valamint a parkban keletkező összes szennyvíz a szennyvízvezeték-rendszeren (1 Vuilwaterleiding) keresztül jut a szennyvíztároló medencébe (2 Vuilwatertank). Innen egy szűrőn keresztülhaladva érkezik az Élő gépbe (3 Living Machine), ahol a biológiai víztisztítás értelmében növények, halak és mikroorganizmusok tisztítják a vizet a szennyvíztartályból érkező víztömeget, ahol az iszap a középső tóban ülepszik le. Érdemes megjegyezni, hogy a rendszer számára kiépített üvegház látogatható, így az érdeklődők megtekinthetik a biológiai tisztítás e folyamatát. Az esővízgyűjtő medencében (4 Waterbuffer) csapadékvíz gyűlik össze, amelyet a Vízgyárban történő szűrés után adnak a cég vizéhez. A külön épületben kiépített Vízgyárban (5 Waterfabriek) található a legtöbb szűrő, ahol a vizet szűrik, majd ezt követően a víz fertőtlenítésének hatásos módja az ultraibolya (UV) fény használata. Az UV fénnyel történő fertőtlenítés csaknem valamennyi víztípusnál alkalmazható. A víz ezt követően homokszűrőn keresztül jut be az ipari vízcsőbe, amely szinte már ivóvízminőségűnek tekinthető, habár „csak” az állatok fogyasztanak belőle ezt követően. Az emberi fogyasztásra igényelt ivóvíz kivételével – melyet továbbra is a WMD vízvezetékrendszere biztosít – az ipari vízvezeték (6 Bedrijfs-waterleiding) rendszere által visszajuttatott víztömeg biztosítja a parkban felhasznált összes vizet: ezt használják az állatok ivóvíz-ellátására, öblítővízként a szűrőkhöz, öntözővízként a növények számára, valamint a WC-k öblítésére és különféle takarítási munkákhoz egyaránt.

 

Az intézmény fenntartható vízgazdálkodásának és szennyvízkezelésének sematikus, nem méretarányos ábrája © WILDLANDS

Az intézmény területén telepített napelempark hozama jelentősen hozzájárul a WILDLANDS energiamegtakarításához és fenntarthatóbb üzemeltetéséhez. Összesen 1905 napelem található a parkban, ebből 1100 különböző épületek tetején, 805 pedig az esővízgyűjtő medence körül került felállításra. A telepítési projektnek köszönhetően – amelyet a park a Pure Energie nevű, Hollandia „legzöldebb” energiaszolgáltatójával együttműködve végzett – évente 427.000 kWh fenntartható forrásból származó zöldáram keletkezik. Ezen túlmenően minden kisebb jármű elektromos üzemeltetésű.

A WILDLANDS a teljes egészében megújuló energiával történő üzemeltetés és a fenntartható vízgazdálkodás mellett amennyire csak lehetséges, együttműködik a regionális és helyi partnerekkel. A kisebb épületeket a parkban pumpált ivóvíz, hőszivattyúk és alacsony hőmérsékletű – 10-12°C-os – cirkulációs rendszer kombinációjával fűtik. A legtöbb épületben tehát olyan hőszivattyú van beépítve, amely egy alacsony hőmérsékletű hálózatot használja hőforrásként. Emellett a park egy magas, 80°C-os hőmérsékletű hálózattal is rendelkezik, amelyet két, egymással kapcsolt, zöld tanúsítvánnyal rendelkező, földgázzal üzemeltetett hőerőműből származó hő táplál. Ez melegíti fel a kis és nagy trópusi csarnokot, a Lepketemplomot (Vlindertempel) és Rimbulát, amelyek szintén áramot termelnek, majd a keletkezett többlethő a szomszédos színházépületbe kerül.

Az építkezés során használt nyersanyagok megválasztása szintén a fenntarthatóság szempontjainak figyelembevételét tükrözi. A környezetkímélő építőanyagok, mint például a mészkő, valamint az innovatív, könnyű és mechanikailag rendkívül erős biokompozit anyagok felhasználása volt jellemző az építettés során. Az újrahasznosítás természetesen a nyersanyagok vonatkozásában is fontos, melynek kiemelt példája a Serenga bemutató-egység belépőkapujának számító Nappalota (Zonnepaleis) építése. E kivitelezés egy nagyobb projektelemhez kapcsolódik: az emmeni városközpontban 2014-ben átadott, 235 méter hosszú Hondsrugtunnel elnevezésű, közúti forgalom számára kiépített alagút építése során felszabadított és kitermelt anyagból építették a Timbuktu inspirálta, sármecsetet formázó Nappalotát. Ide kapcsolódóan szükséges megjegyezni, hogy nem pusztán nyersanyagok vagy bontási projektekből származó másodlagos építőanyagok, hanem leselejtezett „objektumok” esetében egyaránt újrahasznosítást végez a WILDLANDS: a Jungola dzsungelében fellelhető repülőgéproncs vagy a Serenga sivatagjában megjelenő kisiklott vonatszerelvény személykocsijai azonban nem pusztán újra felhasznált tárgyak, hanem egyúttal a dizájn fontos alkotóelemei is egyben.

A fenntarthatóság egyik alapkövének számító újrahasznosítás a hulladékgazdálkodás területén is fontos elemként jelenik meg, s mindez a WILDLANDS oktatási palettáján is kiemelt jelentőséggel bír. Amellett, hogy az egész parkban speciális hulladékgyűjtők kerültek telepítésre a műanyag palackok számára, a Norticában 2020 nyarán került átadásra a Palack újrahasznosítási (Bottle Recycling) állomás, ahol a látogatók sajátkezűleg adhatják be PET-palackjukat újrahasznosításra. E fenntartható körforgalmi rendszer kiépítése a WILDLANDS és a Coca-Cola kezdeményezése, amelyet a WILDLANDS Természetvédelmi és Oktatási Alap (WILDLANDS Natuur en Educatie Fonds, WNEF) támogat a régió együttműködésével. Az állatpark összegyűjti a PET-flakonokat, majd azokat külön gyűjtve és leöblítve „granulátumokká” alakítják azokat. E granulátumokat használja a rendszer alapanyagként az új PET-palackokhoz. Amikor a látogatók beadják flakonjaikat röviden láthatják azt az "újrahasznosítási utat", amelyet a palack újrafelhasználása előtt és közben megtesz. Ily módon a park vendégeit szórakoztató oktatási formában tájékoztatják az újrafelhasználásról, az újrahasznosításról és a nyersanyagok fenntartható használatának fontosságáról.

A különböző fenntarthatósági intézkedések hozzájárultak ahhoz, hogy a WILDLANDS a lehető legmagasabb szintű Zöld Kulcs Green Key – tanúsítvánnyal rendelkezzen. A Green Key International egy olyan nemzetközi ökocímke, amelyet a fenntartható üzleti gyakorlat mellett elkötelezett szálláshelyek és egyéb vendéglátóhelyek kapnak. A díjazott intézmények szigorú kritériumoknak felelnek meg, amelyeket rendszeres helyszíni ellenőrzésekkel függetlenül ellenőriznek.

Célja, hogy hozzájáruljon az éghajlatváltozás megelőzéséhez azáltal, hogy pozitív környezetvédelmi kezdeményezésekkel támogatja a létesítményeket. Az öko-igazolás megszerzéséhez számos kötelező kritériumnak és lehetőség szerint minél több ajánlott kritériumnak kell megfelelni. A kritériumok több területet magukban foglalnak: környezetgazdálkodás, az alkalmazottak részvétele, a vendégek tájékoztatása, vízfogyasztás, takarítás, hulladékgazdálkodás, energiafogyasztás, ételek és italok, irodai munka, zöld területek és parkolóhelyek, egyéb környezetvédelmi tevékenységek. A Green Key egy nem kormányzati, nonprofit, független program, amely a Környezetvédelmi Oktatásért Alapítvány (Foundation for Environmental Education, FEE) ernyőszervezete alatt működik. A programot a Turisztikai Világszervezet (World Tourism Organization, UNWTO) és az ENSZ Környezetvédelmi Programja (United Nations Environment Programme, UNEP elismeri és támogatja. A Green Key a vendéglátóipar egyik legnagyobb ökocímkéje világszerte, és jelenleg 65 országban több mint 3200 díjazott szállodával és más létesítményrel rendelkezik.

 

 

Látogatói és szakmai kritika, valamint előbbiek iránymutatása a fejlesztési koncepcióra és menedzsmentre

 

 

Fontosnak tartom az intézményt ért látogatói és szakmai kritikákra kitérni, mivel ezen építő jellegű észrevételek olyan hatást gyakoroltak a fejlesztésekre, amelyek gyakorlatilag alig több mint két évvel a megnyitást követően egy részleges arculatváltást eredményeztek.

A WILDLANDS 1.300.000 látogatót vonzott a 2016-os megnyitás nem egészen egy évében, amelyet kielégítőnek tekintettek a megfelelő pénzügyi működéshez. 2017-ben 1.000.000, míg 2018-ban már csak 855.000 látogató érkezett, amikor világossá vált, hogy a park milliókat veszít a csökkenő látogatószám miatt. Az elmaradó látogatók száma erősen korrelál azok kritikai észrevételeivel. A látogatói kritikák tömören az alábbi szempontok szerint foglalhatóak össze: a nagy területethez mérten viszonylag kevés állatot mutat be a park és nem megfelelő azok láthatósága; az információs rendszer meglehetősen alapszintű kiépítettsége, mely elsősorban a kezdeti évek „minimalista” fajtábláira vonatkozik; a nem kellően átgondolt útvonaltervezés következtében a park bizonyos részeit kétszer kell bejárni, mely elsősorban a kisgyermekes családok számára idő- és energiaveszteség; s végül, de nem utolsósorban a relatíve magas belépőjegy-árak. A 2017-ben Emmenben rendezett EAZA konferencia alatt az állatkerti szakemberek egyik elsőszámú kritikai észrevétele szintén az állatgyűjtemény alacsony fajszámára és a kevés állatra vonatkozott, valamint az állatföldrajzi felosztás hiányára és a vidámparki elemek és vendéglátóegységek túlontúl hangsúlyos voltára.

A csökkenő látogatószám és magas üzemeltetési költség okozta bevételkiesés számadataihoz visszatérve az intézmény második működési évében 1,8 millió euró veszteséget ért el, s az éves bérlettel rendelkezők száma is kevesebb, mint a felére csökkent.

2018 októberétől a megújult vezetőség – Erik van Engelen főigazgató – irányításával megkezdődött a park arculatváltása és gazdasági átalakulása. A kaland-állatkertként bemutatkozott intézmény „tisztázatlan identitásra” tett szert az állatpark és vidámpark ötvözésével, s önmaga sem tudta eldönteni határozottan, mely típusú fejlesztési irányvonal és arculat domináljon. Mivel 2018-ban már 8 millió eurós veszteséget könyvelt el a park, a további pénzügyi kudarc kiküszöbölésének érdekében megszületett döntés éretelmében a WILDLANDS a továbbiakban elsősorban állatkertnek nyilvánította magát, ahol a szórakoztatás már kisebb szerepet kapott. Ennek megfelelően 2019 elejétől a vezetőség a látogatói kritikák után igazította a parkot. Megkezdődött az állatállomány tudatosabb fejlesztése, számos új faj érkezett a megújult, jobb láthatóságot kínáló kiállításokba. A kezdeti, szinte minimalista stílusú információsrendszer átdolgozása is ekkortól vette kezdetét. A Nortica fejlesztésének egyik első nagyobb üteme volt a hibás „látogatói áramoltatás” kiigazítása, mely egy átjáró – a Meridián-ösvény – kiépítésével lehetővé tette az egyes útvonal-szakaszok dupla bejárásának az elkerülését. Ahogy említettük, mindezzel párhuzamosan a szórakoztatásnak már kevesebb szerep jutott: a park két kabalája, Neila és Babu, valamint az egyéb, adott témavilágokban megjelenő „maskarás figurák” egyaránt eltűntek a parkból, de Jungle Jim és a Nortica-show továbbra is megmaradt. Fontos döntés volt a nyilvánosság egyre nagyobb arányú meghallgatása, melynek jelentős eleme volt a Gyermektanács (Kinderraad) megalakulása 2019 elejétől. Ez a tanács tíz, 7-14 év közötti gyermekből áll, akik évente négyszer ötletelnek a vezetőséggel a parkban és környékén zajló fejlesztésekről. Végül, de nem utolsósorban meg kell említeni a magas belépőjegyárak csökkentését. 2019 márciusában a városi tanács jóváhagyta az új pénzügyi struktúrát, amely egy olyan szerkezetátalakítást jelentett, amelynek értelmében Emmen önkormányzata a park egyedüli finanszírozójává vált és a rákövetkező évtől az egyedüli részvényes lett.

A fent említett intézkedéseknek köszönhetően a látogatószám 2019-ben ismét 930.000-re nőtt és az éves bérletet vásárlók száma is 10 %-kal nőtt, bár a park még mindezzel együtt is 3 millió eurós veszteséggel zárta az évet. Az új pénzügyi struktúra, a belső költségmegtakarítás és a megnövekedett látogatószám miatt azonban a park néhány év múlva ismét pozitív eredményre számít.

2020 februárjától a „visszafogottabb imidzs” részeként megújult az intézmény logója. A régi, megjelenésében hivalkodóbb „cégjelzésben” a három nagy témavilág – Jungola, Serenga és Nortica – ikonállatai, az ázsiai elefánt, oroszlán és jegesmedve jelent meg a földgolyón, melyet egy repülőgép motívuma varázsolt kalandos utazássá.

 

   

Az intézmény régi és új logója

 

2021 februárjában az ország legfontosabb turisztikai választásán, a „Legjobb kirándulás Hollandiában” (Leukste uitje van Nederland – ANWB 2021) harmadik helyén végzett a WILDLANDS. A rangos nemzeti díj egyben a megújult arculat és fejlesztési irányvonalak megfelelő intézkedéskeinek elismerése is egyben. E díjazás előzményeként érdemes megmelíteni, hogy a WILDLANDS 2019 áprilisában a holland és belga állatparkok versenyében (Diamond Themepark Awards) kettő – „a legjobb kaland” és „leggyermekbarátabb állatkert” – kategóriában is díjat nyert, míg 2018-ban a „legszebb állatkert” kategória győztese lett.

2021 márciusában ünnepli továbbá az intézmény fennállásának ötödik évfordulóját, melyet a koronavírus világjárvány következtében történő bezárás miatt a tervek szerint hat hónappal elhalasztanak.

 

 

Atlasz Színház

 

 

Az Atlasz Színház – Atlas Theater – a WILDLANDS üzemeltetésében álló multifunkcionális épület-komplexum Emmen városának központi terén (Városháza tér, Raadhuisplein), mely szerepét tekintve színház, koncert helyszín és konferencia központ, valamint az új állatkert belépőzónája egyaránt.

Az új színház építését hosszú évekig tartó tervezés előzte meg, ahol az önkormányzat régóta szerette volna a korábbi színházat – Theater De Muzeval – egy modernebb épülettel kiváltani. A terveket végül a WILDLANDS megvalósításának projektje gyorsította fel, amikor Cees Bijl polgármester azzal az ötlettel állt elő, hogy ötvözze a színházat és a leendő állatparkot. A neves dán építésziroda, a Henning Larsen Architects tervét választották nyertesnek, melyet a holland Van den Berg Groep vállalatcsoport fejlesztett tovább. Az épület kivitelezési munkálatait a holland Dura Vermeer építőipari vállalatra bízták, majd ezt követően 2014. október 10-én megkezdődött az építkezés. A komplexumot hivatalosan 2016. október 14-én nyitották meg.

Elrendezés szerint az Atlas két különálló épületből áll, amelyeket léghíd és zöldtető köt össze. A teljes felületén kb. 15.000 négyzetméteres, a legmagasabb pontján – a színpadi torony – 32 ​​méter magas épület két nagy színházteremmel rendelkezik. A nagyobbik (Rabo terem) két erkéllyel, így három szinten 822 ülőhellyel bír, míg a kisebbik (Dagblad van het Noorden terem) 300 ülőhelyet biztosít vendégei számára. Ezen kívül két előcsarnok, hét konferenciaterem, színházi kávézó és étterem, szuvenír bolt található az épületben, de itt kaptak a helyet a WILDLANDS személyzetének irodái is.

Érdemes továbbá megemlíteni, hogy az Atlas különféle oktatási tevékenységeket kínál az iskolák adott korosztályai számára. Mivel szorosabb értelemben nem tartozik az állatkert működéséhez, részletesebb ismertetésétől eltekintek.

 

Az Atlasz Színház © Svábik Krisztián

A következő részben a WILDLANDS meleg és nedves trópusi éghajlati övezete, az esőerdei élőhelyeket felvonultató Jungola bemutatórendszere kerül ismertetésre.

 

 

Felhasznált irodalom:

 

 

www.installatiejournaal.nl

 

www.pure-energie.nl

 

www.wildlands.nl

 

www.zoochat.com

 

www.zootierliste.de

 

 

 

Vendégkönyv